ChatGPT:n käyttö yhdistystoiminnassa
Tässä koulutuksessa tutustutaan käytännönläheisesti siihen, miten ChatGPT voi helpottaa yhdistystoimijan arkea viestinnässä, ideoinnissa ja sisällöntuotannossa.
Tervetuloa tutustumaan tekoälyyn yhdistystoimijan apuvälineenä! Tämä koulutus tarjoaa käytännönläheisen johdatuksen siihen, miten tekoäly, erityisesti ChatGPT, voi olla hyödyksi yhdistystoimijoiden arjessa, esimerkiksi:
- someviestien tai tiedotteiden luonnostelussa
- tapahtumien ohjelmaideoiden kehittelyssä
- hankehakemusten tai projektisuunnitelmien ideoinnissa
- jäsenten uutiskirjeiden tai kokousmuistioiden tiivistämisessä.
Koulutuksessa pääset kokeilemaan ChatGPT:tä itse turvallisessa ja rennossa ilmapiirissä ja opit arvioimaan, missä tilanteissa tekoälyn käytöstä on hyötyä – ja missä taas tarvitaan ihmisen harkintaa.
Koulutuksessa hyödynnämme yhteistä kokeilua ja keskustelua, jotta jokainen osallistuja saa juuri omalle yhdistykselleen sopivia ideoita ja oppii käyttämään tekoälyä omaan tahtiinsa. Et tarvitse aiempaa kokemusta tekoälystä tai ChatGPT:stä — aloitamme perusteista ja etenemme yhdessä askel askeleelta.
Koulutus toteutetaan kahtena peräkkäisenä tiistaina 4.11. ja 11.11. Zoomissa.
Kouluttajana toimii Kansalaisfoorumin koulutussuunnittelija Annamari Martinviita.
Koulutuksen aikataulu
- tiistai 4.11. klo 17:00–18:30
- tiistai 11.11. klo 17:00–18:30
Osallistujille lähetetään sähköpostilla linkki verkko-osallistumiseen ja muut tarkemmat tiedot ennen koulutuksen alkua.
Maksu, lisätiedot ja peruutusehdot
Koulutus maksetaan välittömästi ilmoittautumisen yhteydessä verkkokaupassamme.
- Kansalaisfoorumin jäsenjärjestöjen jäsenille koulutuksen alennettu osallistumismaksu on 20 euroa. Varauduthan todistamaan jäsenyytesi satunnaistarkastuksessa.
Peruutusehdot: Koulutukseen osallistumisen voi peruuttaa maksutta viimeistään 7 päivää ennen sen alkamispäivää. Jos osallistuminen koulutukseen perutaan tämän jälkeen, palautetaan 50 prosenttia osallistumismaksusta. Jos peruutusta ei tehdä lainkaan ennen koulutuksen alkamispäivää, osallistumismaksua ei palauteta. Sairaustapauksissa koko osallistumismaksu kuitenkin palautetaan terveydenhuollon antamaa sairauslomatodistusta vastaan.
Jos koulutusta ei voida järjestää vähäisen osanottajamäärän vuoksi, Kansalaisfoorumi ilmoittaa koulutuksen peruuntumisesta ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen seuraavana arkipäivänä.
Lisätiedot ja peruutukset: koulutus@kansalaisfoorumi.fi
Tulevia koulutuksia
Tule Kansalaisfoorumin koulutuksiin ja innostu kulttuuri- ja kansalaistoiminnasta! Avoimiin koulutuksimme voi osallistua kuka tahansa.






