Canva apuna yhdistyksen viestinnässä

Hiiltynyt puupala, jonka päälle on aseteltu käpy, siveltimiä sekä maalipulloja.
  • Aika: . –
  • Sijainti: Verkossa
  • Kesto:

    7 opintotuntia (á 45 minuuttia)
  • Maksu:

    normaali 40 €, jäsenet 20 €
  • Osallistujamäärä:

    enintään 12
  • Ilmoittautuminen:

    ​​5.8.2026​ mennessä
. – Verkossa

Tässä koulutuksessa opetellaan tekemään yhdistyksen viestintää Canva-ohjelmalla.

Koulutuksessa tutustutaan maksuttomaan Canva-ohjelmaan ja luodaan yhdistykselle kolme erilaista sosiaalisen median julkaisua. Canva on helppokäyttöinen, maksuton graafisen suunnittelun työkalu, jolla voi tehdä erilaisia visuaalisia julkaisuja verkkoon tai tulostettavaksi.

Koulutuksessa opitaan Canvan käytön lisäksi perusteita toimivasta yhdistysviestinnästä ja harjoitellaan tekemään viestejä ja julkaisuja käytännössä. Koulutus sopii yhdistystoimijoille, jotka toimivat viestinnän parissa. Koulutuksen tavoitteena on innostaa yhdistystoimijoita monipuoliseen ulkoiseen viestintään uusilla ideoilla.

Koulutuksen sisältö

  • Kuvajulkaisu vapaaehtoisrekrytoinnin apuna
  • Animaatiovideo tapahtumamarkkinoinnissa
  • Videotarina, joka kertoo, kuinka yhdistyksen tilaan löytää

Koulutuksen osallistujalla tulee olla käytössään tietokone ja tunnukset Canva-ohjelmaan. Voit luoda itsellesi maksuttoman tunnuksen tai käyttää mahdollisia yhdistyksen jo olemassa olevia tunnuksia.

Kouluttajina toimivat Kansalaisfoorumin viestinnän parissa toimivat koulutussuunnittelijat Maija Borén ja Raisa Laukkanen.

Palaute kevään 2026 koulutuksesta:

”Canvan käyttö selkeytyi koulutuksen myötä todella paljon ja jatkossa sitä on helpompi käyttää yhdistyksen somepostausten teossa.”

Koulutuksen aikataulu

  • keskiviikko 19.8.2026 klo 16.30–18.30
  • torstai 27.8.2026 klo 16.30–18.30
  • keskiviikko 2.9.2026 klo 16.30–18.30

Koulutus toteutetaan verkkokoulutuksena Zoomissa.

Osallistujille lähetetään sähköpostilla linkki verkko-osallistumiseen ja muut tarkemmat tiedot ennen koulutuksen alkua.

Maksu, lisätiedot ja peruutusehdot

Koulutus maksetaan välittömästi ilmoittautumisen yhteydessä verkkokaupassamme. Maksutapavaihtoehdot löytyvät sivulta Koulutusten ja julkaisujen maksutavat ja peruutusehdot.

  • Kansalaisfoorumin jäsenjärjestöjen jäsenille koulutuksen alennettu osallistumismaksu on 20 euroa. Varauduthan todistamaan jäsenyytesi satunnaistarkastuksessa.

Peruutusehdot: Koulutukseen osallistumisen voi peruuttaa maksutta viimeistään 14 päivää ennen sen alkamispäivää. Jos osallistuminen koulutukseen perutaan tämän jälkeen, palautetaan 50 prosenttia osallistumismaksusta. Jos peruutusta ei tehdä lainkaan ennen koulutuksen alkamispäivää, osallistumismaksua ei palauteta. Sairaustapauksissa koko osallistumismaksu kuitenkin palautetaan terveydenhuollon antamaa sairauslomatodistusta vastaan.

Jos koulutusta ei voida järjestää vähäisen osanottajamäärän vuoksi, Kansalaisfoorumi ilmoittaa koulutuksen peruuntumisesta ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen seuraavana arkipäivänä.

Lisätiedot ja peruutukset: koulutus@kansalaisfoorumi.fi

Tulevia koulutuksia

Tule Kansalaisfoorumin koulutuksiin ja innostu kulttuuri- ja kansalaistoiminnasta! Avoimiin koulutuksimme voi osallistua kuka tahansa.

Hiiltynyt puupala, jonka päälle on aseteltu käpy, siveltimiä sekä maalipulloja.
. – Verkossa
Yhdistystoiminta
Ryhmä ihmisiä, jotka liikehtivät ulkoilmassa.
Verkossa
VaikuttaminenTaide ja kulttuuriMuut
Kuvassa on etualalla heinänkorsia. Kuvan taustalle jää sumentunut ryhmä ihmisiä.
. – Helsinki
KouluttaminenYhdistystoiminta
Pöytä, jolle on asetettu kyniä ja erivärisiä papereita. Keskimmäisessä paperissa lukee "Meidän yhdistys ry".
Verkossa
Yhdistystoiminta