Kansalaisfoorumin sai 28.11. uuden jäsenen, kun yleinen kokous päätti Suomen Kuvataidejärjestöjen Liiton hyväksymisestä jäseneksi.
Suomen Kuvataidejärjestöjen Liitto on vuonna 1938 perustettu valtakunnallinen kuvataidejärjestöjen katto-organisaatio, johon kuuluu 53 taiteilijayhdistystä. Liiton tarkoituksena on koota yhteistyöhön eri puolella Suomea toimivat taiteilijayhdistykset ja toimia niiden valtakunnallisena yhdyssiteenä kuvataiteen aseman parantamiseksi koko maassa.
Koulutusta ja työkaluja kuvataidejärjestöille
Liitto haki jäsenyyttä tarjotakseen yhteistyössä Kansalaisfoorumin kanssa korkeatasoisia koulutuspalveluja ja työkaluja jäsenyhdistystensä tarpeisiin. Kansalaistoiminnan asiantuntijana Kansalaisfoorumi on liiton mukaan suuri tuki kuvataiteen monimuotoiselle järjestökentälle.
– Suomen Kuvataidejärjestöjen Liitto tuo hienon lisän jäsenjärjestöjemme verkostoon ja vahvistaa profiiliamme kulttuurisen sivistystyön toteuttajana ja edistäjänä. Juuri vahvistetun jäsenjärjestöstrategiamme mukaisesti olemme jäsenillemme koulutuksen kumppani ja kehittämiskumppani sekä kulttuurisen sivistystyön ja kansalaisyhteiskunnan puolestapuhuja, toteaa Kansalaisfoorumin pääsihteeri Anneliina Wevelsiep.
Kansalaisfoorumi toivottaa uuden jäsenjärjestön lämpimästi tervetulleeksi!