Siirry sisältöön
Kansalaisfoorumi
Kansalaisfoorumi
  • Tuki
  • Koulutus
  • Tapahtumat
  • Kehittäminen
  • Julkaisut
  • Blogi
  • Keitä olemme
YhteystiedotENSV

Generations in Interaction (Ge&In)

Kuva: Rawpixel
Kansalaisfoorumi > Kehittäminen > Hankkeet > Generations in Interaction (Ge&In)
Julkaistu: 07.09.2018

Kahdensuuntainen sukupolvien välinen oppiminen hankkeen keskiössä

Generations in Interaction – Intergenerational Learning as a Constructor of Identity and Culture (Ge&In) – Sukupolvien välinen oppiminen identiteetin ja kulttuurin rakentajana oli kansainvälinen Erasmus+ kumppanuushanke. Hankkeen tarkoituksena oli edistää kahdensuuntaista sukupolvien välistä oppimista tuottamalla aiheesta materiaalia hyödynnettäväksi erilaisissa organisaatioissa vapaaehtoisjärjestöistä yliopistoihin.

Kansalaisfoorumin koordinoimassa kaksivuotisessa hankkeessa oli mukana seitsemän partneriorganisaatiota eri puolilta Eurooppaa. Partneriorganisaatiot edustivat aikuiskoulutuksen eri osa-alueita. Hanke toteutettiin 1.9.2018–31.1.2021.

Sukupolvien välinen oppiminen on informaalin oppimisen muoto, joka liittyy kulttuuri- ja paikallisidentiteettiin sekä sosiaalistumiseen ja sosiaaliseen yhteenkuuluvuuteen. Euroopan kansalaisten ikääntyminen ja maahanmuutto ovat lisänneet tarvetta edistää kulttuurisen ja ammatillisen hiljaisen tietämyksen jakamista. Suurin osa elämän aikana saavutetun asiantuntemuksen siirtymisestä tapahtuu sukupolvien välisen oppimisen kautta. Tietoisesti tai huomaamatta. Teknologian ja viestinnän nopean kehityksen vuoksi sukupolvien välistä oppimista on pidettävä myös kaksisuuntaisena prosessina, jossa vanhemmat sukupolvet voivat olla opettajien sijasta oppijoita.

Hankkeen aikana tuotettiin:

  • Ohjaajien opas sukupolvien väliseen oppimiseen: Sukupolvet vuorovaikutuksessa
  • Englanninkielinen ohjaajien opas sukupolvien välistä oppimista edistävistä metodeista:  Generations in Interaction 
  • Sukupolvien välisen oppimisen kurssi formaaliin koulutukseen. Vaatii kirjautumisen.
  • Kolme videoanimaatiota, jotka on suunnattu kaikille asiasta kiinnostuneille sekä ohjaajien ja opettajien tukimateriaaliksi. Sukupolvien välisen oppimisen ydinkäsitteet, Sukupolven välisen oppimisen varjot ja Tulevaisuudesta oppiminen
  • Mallinnus sukupolvien välisestä oppimiskeskuksesta
  • Sukupolvien välisestä oppimisesta tietoa jakava verkkoalusta. Alustalle on koottuna kaikki hankkeen tuotokset.

Partneriorganisaatiot:

  • Itä-Suomen Yliopisto (Joensuu, Suomi)
  • Vitale Tecnologie Telecomunicazioni – Viteco S.r.l. (Catania, Italia)
  • Fundacja Autokreacja (Varsova, Puola)
  • Asociatia Centrul European pentru Integrare Socioprofesionala ACTA (Oradea, Romania)
  • Ljudska Univerza, Zavod za Izobrazevanje in Kulturo, Rogaska Slatina (Rogaska Slatina, Slovenia)
  • Universita Degli Studi di Trieste (Trieste, Italia)

Hankkeen kotisivut

Lisätietoja: pekka.kinnunen@kansalaisfoorumi.fi

ErasmusPlus LOGO

Lue lisää:

Sukupolvien välinen oppiminen on muutoksessa

Blogi
|
6.8.2020

Kirja vai hammasharja?

Blogi
|
5.11.2019
Jaa tämä
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Kansalaisfoorumi on taidelähtöisen yhteisöllisen oppimisen ja kansalaistoiminnan asiantuntija. Tarjoamme koulutusta ja tukea kulttuuri- ja kansalaisjärjestöille sekä kaikille itsensä kehittämisestä kiinnostuneille.

Yhteystiedot

Kansalaisfoorumin logot

Vuokraa toimintatila

facebook-valktwitter-valkinstagram-valkyoutube-valk

Tietosuojaseloste

Saavutettavuusseloste

Anna palautetta

Sivukartta

Kansalaisyhteiskunta.fi

Osallistu.fi

Skaftuki.fi

© 2023 Kansalaisfoorumi ❤ Web-veistämö